O nas
Październik 2021 r. – wydaliśmy już czwartą pozycję książkową w formie mini albumu pod nazwą “Wdzięczni pokoleniom”. Zawiera ona opisy i fotografie wszystkich pomników, tablic pamiątkowych, krzyży przydroźnych, kapliczek oraz figurek świętych.
Wrzesień 2020 r. – ukazała się kolejna książka związana z historią naszego miasta p. t. “Symbolika miasta na przestrzeni lat”. Jest to zbiór herbów, sztandarów, chorągwi, medali i odznaczeń związanych z naszym miastem.
Wrzesień 2019 r. – ukazała się kolejna książka związana z historią naszego miasta p. t. “Nasze dzieje. Międzyrzec 1390-2019”. Jest to zbiór wydarzeń, które przedstawiają życie miejscowej ludności na przestrzeni wieków.
Kwiecień 2019 r. – obchodziliśmy 10. lecie powstania Stowarzyszenia. Za naszą dotychczasową działalność, z rąk w-ce starosty bialskiego otrzymaliśmy medal “zasłużony dla powiatu bialskiego”.
Czerwiec 2018 r. – wydaliśmy pierwszą książkę opracowaną przez Stowarzyszenie pod tytułem “Międzyrzecka droga do Niepodległości”. Dotyczy termatyki związanej z wydarzeniami 16-18 listopada 1918 r. zwanymi “krwawymi dniami Międzyrzeca”. W ten sposób czcimy 100 rocznicę tych wydarzeń.
Rok 2017:
We wrześniu 2017 r. zorgasnizowaliśmy kolejną wystawę w centrum miasta pt. Szybciej… Wygodniej… Bezpieczniej… czyli 150 lat Kolei Waerszawsko-Terspolskiej. Przedstawiliśmy kilkanaście fotografii m.in.dworców koejowych, lokomotyw czy też wiaduktów kolejowych na odcinku Warszawa-Terespol pochodzących z końca XIX w. oraz początku XX w.
W miesiącu lipcu 2017 r. wydaliśmy kolejny zestaw pocztówkowy (trzeci) pod nazwą “MiędzyrzecPodlaski w fotografii – Tak było …”. Jest to zbiór 16 fotografiii z lat 1900-1945 wraz z opisami. Obrazy przedstawiają codzeinne życie mieszkańców jak również istniejące wówczas obiekty.
Marzec 2017 r. – Po ośmiu latach (dwóch kadnecjach) działalności Stowarzyszenia odbyło się Walne Zgromadzenie sprawozdawczo-Wyborcze Członków Stowarzyszenia. Dokonano korekty w Statucie oraz władzach Stowarzyszenia jak również omówiono dalszą działalność..
Rok 2016:
W pierwszym kwartale 2016 r. opracowaliśmy i wydaliśmy w formie pocztówkowej zestaw kart pod nazwą “Międzyrzeckie zabytki w linorytach”. Ilustracje zabytków naszego miasta warte są upowszechniania, gdyż uczą umiłowania zabytków, ziemi rodzinnej i innego – artystycznego – spojrzenia na nasze miasto.
Rok 2015:
W IV kwartale 2015 r. wydaliśmy dwa pakiety 16 widokówek (8 kolorywch i 8 czrnobiałych) pt. “Wysłane w śwait pocztówki z Międzyrzeca Podlaskiego”. Ta niezwykła kolekcja przypomina o bogatej historii miasta.
W okresie wakacji 2015 r. (do końca lipca) na Placu Jana Pawła II zorganizowaliśmy w ekspozytorach wystawę planów miasta Międzyrzeca Podlaskiego z okresu XVII-XX wiek, pod nazwą “Międzyrzeczyzna na przestrzeni wieków”. Ta wystawa cieszyła się także dużym zainteresowaniem.
W dniach 11-25 maja 2015 r. na Placu Jana Pawła II zorganizowaliśmy wystawę poświęconą 80. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Należy przypomnieć, że Międzyrzec należał do nielicznych miast województwa lubelskiego, które w latach 1920-1939 w sposób szczególny czciło jego osobę. Dlatego w materiałach znalazły się również inforamcje z ówczesnej gazety wydawanej na naszym terenie.
W dniach 17-31 maja 2015 r. w zabytkowych piwnicach plebanii Parasfii św. Mikołaja przy ul. Łukowskiej 6 miała miejsce wystawa “Watykan w starej i współczesnej ikonografii” ze zbiorów dr Szczepana Kalinowskiego. Spotkanie z autorem wystawy odbyło się 24 maja o godz. 13.00. Uczestniczyli w spotkaniu zaproszeni goście, m.in. Z-ca Burmistrza Miasta, Dyrektor MOK, Prezes TPN i inni.
W dniach 4 kwietnia – 9 maja 2015 r. w ekspozytorach na Placu Jana Pawła II prezentowane były zdjęcia mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego pochodzące z lat 1900-1940. Tytuł wystawy “Na miejskim bruku”. Prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Mobilizuje to nas do organizowania cyklicznych tego typu wystaw.
Rok 2014:
W dniach 4 – 15 września 2014 r. w piwnicach plebanii Parafii pw. św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Łukowskiej 6 zorganizowaliśmy wystawę pod nazwą ” Pół wieku temu … Nasza szara rzeczywistość”. Zaprezentowaliśmy na niej sprzęt RTV i AGD jak również inne eksponaty pochodzące z lat 1950-1990. Było to podstawowe wyposażenie wielu mieszkań tamtego okresu czasu.
15 lipca – 15 sierpnia 2014 r. – na Placu Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim była prezentowana wystawa w ekspozytorach, zdjęć pochodzących z początku XX wieku z terenu naszego miasta, pod nazwą “Oni chodzili tymi ulicami
Maj 2014 r. – ponownie w danej sali katechetycznej przy ul. Łukowskiej 11 zorganizowaliśmy wystawę poświęconą kanonizacji Jana Pawła II. Zbiory pochodziły od mieszkańców naszego miasta, zasobów naszego Stowarzyszenia oraz Pana dr Szczepana Kalinowskiegto. Wystawa dotyczyła w głównej mierze bezpośrednich spotkań z Ojcem Świętym.
Kwiecień 2014 r. – W dniach 5-14 kwietnia br. postanowiliśmy zaprezentować na Placu Jana Pawła II w tzw. ekspozytorach, zdjęcia osób, które w latach 1920-1945 chodziły głównymi ulicami naszego miasta. Według opinii oglądających fotografie, było to ciekawe doświadczenie dla obecnych mieszkańców i wzbudziło ogromne zainteresowanie.
Rok 2013:
Październik 2013 r. – W dniach 13-20 października w dawnej sali katechetycznej przy ul. Łukowskiej 11 miała miejsce kolejna wystawa pod nazwą “Międzyrzecka oświata dawniej”. Zaprezentowaliśmy zdjęcia, dokumenty oraz przedmioty pochodzące w głównej mierze z lat 1910 – 1960. Najstarszym dokumentem było świadectwo szkolne z końca XIX wieku. .
Lipiec 2013 r. – Ponownie na Placu Jana Pawła II zorganizowaliśmy wystawę pod nazwą “Wakacje.Znowu mamy wakacje”. W ekspozytorach prezentowane są zdjęcia z lat 80-tych i 90-tych poprzedniego wieku.
Maj 2013 r.– Na Placu Jana Pawła II zorganizowaliśmy wystawę pt. „Wspomnienia 1-majowe”. W ekspozytorach prezentowane były zdjęcia m.in. z międzyrzeckich pochodów 1-majowych, z lat 1955-1988. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Marzec 2013 r. – Po czterech latach działalności Stowarzyszenia odbyło się Walne Zgromadzenie sprawozdawczo-Wyborcze Członków Stowarzyszenia. Wybrano nowe władze jak również omówiono dalszą naszą działalność.
Rok 2012:
Październik 2012 r. – W dawanej Sali katechetycznej Parafii Św. Mikołaja zorganizowaliśmy wystawę poświęconą nieistniejącym już zakładom pracy z terenu miasta. Prezentowaliśmy fotografie oraz inne przedmioty związane z zakładem „ZREMB” oraz Spółdzielnią Szczotkarsko-Szczeciniarską.
10 do 20 maja 2012 r. – kolejna już czwarta wystawa pod nazwą „Zatrzymane w kadrze”. Tym razem na Placu Jana Pawła II pojawiły się ekspozytory ze zdjęciami, ustawione w wybranych nieprzypadkowo miejscach. Umieszczone w nich fotografie przedstawiają te miejsca, utrwalone na zdjęciach kilkadziesiąt lat temu. Można było porównać, jak wyglądało kiedyś miasto, a jakie jest dziś. Fotografie przedstawiały stare kamienice, istniejące w latach minionych sklepy, przedwojenne zabudowania rynku oraz uliczki wychodzące z rynku ze starymi, zburzonymi już drewnianymi domami.
Rok 2011:
16 do 21 czerwca 2011 r.– Miała miejsce trzecia wystawa pt. “Międzyrzec w starej fotografii”. Zwiedzający mogli obejrzeć fotografie przedstawiające Miasto w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku.o.
Rok 2010:
sierpień 2010 r.– Odbyła się druga wystawa dotycząca “Solidarności”. Również w piwnicach Plebanii.
czerwiec 2010 r.– W piwnicach Plebanii Parafii p.w. Św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Łukowskiej zorganizowano pierwszą wystawę, która nosiła nazwę “Historia Międzyrzeca cz.I”..
Rok 2009:
27 kwietnia 2009 r.– Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym Nr 0000328483. Na siedzibę Stowarzyszenia wybrano lokal w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Nassuta 11.
10 marca 2009 r.– Odbyło się Zebranie Założycielskie Stowarzyszenia Miłośników Historii Międzyrzeca Podlaskiego, w którym uczestniczyły 22 osoby. Uchwalono Statut Stowarzyszenia oraz wybrano pięcioosobowy Zarząd.
Wystawy zostały zorganizowane przez członków Stowarzyszenia. Pomocą w zabezpieczeniu środków materialnych służyli nam nasi przyjaciele, dzięki którym mogliśmy zrealizować wspólne cele. Istotną pomocą służył także proboszcz Parafii p.w. Św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim ks. kan. Józef Brzozowski.
Stowarzyszenie utrzymuje się tylko ze składek i darowizn.
Cele :
- upowszechnianie i popularyzowanie wiedzy o historii, kulturze oraz tradycji Międzyrzeca Podlaskiego,
- utworzenie Muzeum Miasta Międzyrzec Podlaski,
- zainteresowanie mieszkańców życiem, rozwojem i obliczem miasta,
- poszukiwanie przedmiotów i dokumentów stanowiących dziedzictwo historyczne oraz kulturowe miasta Międzyrzec Podlaski.